Jozef Opát

Jozef Opát pochádza z obce Kovárce pri Topoľčanoch, kde spolu so svojimi troma staršími sestrami a mladším bratom vyrastal v skromných pomeroch v rodine poľnohospodára.

 

 

Ako sám vysvetľuje, maľovať ho bavilo od detstva: „Doma som od malička maluval, s tužku ako desat ročný svaté obrázky z katechizmu“. Jeho nadanie si v tom čase všimol miestny dekan Čerenay, ktorý bol ochotný aj za svoje peniaze dať ho vyštudovať, ale otec chcel mať z neho murára. Ako osemnásť ročný odišiel pracovať do chemického závodu pri Vrchlabí v čechách. „Ja som nechcel robit na rolách, tak som odešol do Čéch a bol konec malovánia“.
Po návrate z čiech sa oženil a v Šintave si postavil dom. Postupne sa mu spolu s manželkou Helenou narodili traja synovia a dcéra. Najskôr pracoval ako murár, neskôr sa zamestnal v Seredi ako kamenár. Posledných trinásť rokov pracoval ako kamenár na obecnom úrade v Šintave odkiaľ išiel aj do dôchodku. K maľovaniu sa vrátil naplno, keď si postavil vedľa domu ateliér. Maľoval všetko čo sa mu páčilo. Inšpiráciu na svoje obrazy získaval z rôznych kníh, časopisov a v prírode. V nedeľu si sadol na bicykel, zobral si notes, načrtol si obrázok a poznačil si kde budú aké farby. Doma v ateliéri si potom na sololitovú tabuľu, ktorú pred tým natrel latexom, urobil ceruzkou náčrt obrazu. Obraz potom namaľoval olejovými farbami. Na záver ho nalakoval. Rámy na obrazy si taktiež zhotovoval a maľoval sám. Pracoval naraz na dvoch – troch obrazoch. Samotný obraz namaľoval väčšinou za jeden až dva dni. Vytvoril viac ako pätsto obrazov, väčšinu však porozdával. Najviac ho bavilo robiť portréty. Sám autor si najviac cení obrazy svojich detí a vnúčat, namaľoval však aj Monu Lisu alebo arcibiskupa Jána Sokola. O svojej práci povedal aj toto: „Ja keď som začínal, bol som farboslepý, miešať farby mi pomáhala manželka na začiatku, ťažko sa miešali farby, zvlášť na kvety a zahmlené počasie“. Najväčší obraz ktorý namaľoval je svätá Magdaléna. Tento obraz je zaujímavý aj tým, že je namaľovaný na plátne, okennej rolete, ktorú získal keď sa tieto vyraďovali na miestnej základnej škole. Hrdý je aj na obraz Posledná večera, ktorú ako sám povedal maľoval až týždeň. „To ked pójdete na kerú stranu, stále sa bude na vás točiť, tá perspektíva, tý klenby, to bolo najtaščé“. Sám je k svojej práci kritický a aj teraz vidí na svojich obrazoch chyby.
 Počas svojej dlhoročnej tvorby mal niekoľko desiatok výstav a ocenení, spomeňme len čestné uznanie na XII. celoslovenskej súťaži amatérov výtvarníkov v Dubnici nad Váhom v roku 1974, či cena obce za celoživotnú reprezentáciu obce Šintava udelenú v roku 1998 vtedajším starostom obce Šintava Jánom Javorom. Od roku 1997 už maľuje len sporadicky. Medzi jeho posledné, ešte nedokončené obrazy, patrí aj portrét dcéry s vnukom, či obraz Lady Diany. Ako sám hovorí, už dal všetko preč, už nemá žiadne farby. V apríli tohto roka sa majster dožil úctyhodných 82 rokov. K jeho jubileu mu všetci blahoželáme a prajeme ešte pevné zdravie.
všetky fotografie si môžete pozrieť tu

Dátum vloženia: 28. 12. 2015 20:19
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 4. 2024 14:30