Tu je príbeh s názvom „Kruté vtáča“
Bojnický hrad patril Thurzovcom od roku 1527 až do r. 1636. Tu sa Alexejovi Thurzovi narodil 24.07.1576 syn Stanislav.
Stanislav Thurzo bol vzdelaný a rozhľadený muž. Študoval v nemeckom Augsburgu a na chýrnych univerzitách v Padove, Benátkach a Ríme. Ovládal viacero jazykov - maďarský, nemecký, latinský, slovenský a český. Po otcovej smrti (1594) prerušil štúdiá a prevzal správu rozsiahlych majetkov. Na prelome rokov 1595-96 sa ujal šintavského panstva. Okrem spravovania rozsiahleho panstva a udržiavania jeho centra – vojenskej pevnosti, patrilo k povinnostiam mladého šľachtica správne sa oženiť. S radou o pomoc pri výbere manželky sa obrátil na svojho strýka, uhorského palatína Juraja Thurza. Ten v liste zo 6. februára 1598 vyjadril svoje názory na možné kandidátky sobáša. Na základe jeho odporúčaní týkajúcich sa urodzenosti, spôsobov a zvykov mu radí, „aby v tejto veci počúval vnuknutie Boha, ale aby aj bedlivo pamätal zadovážiť si všetky možné informácie a aby sa oženil nielen očami, duchom, ale aj uchom.“ Gróf Stanislav Thurzo ešte v tom istom roku sa oženil s Annou Rozinou Listhiusovou. Narodila sa v r. 1583 barónovi Jánovi Listhiusovi zo Sedmohradska a jej matka Anna Nauhausová z Kopčian na Záhorí bola neterou ostrihomského arcibiskupa Mikuláša Oláha, vplyvnej a významnej osobnosti v uhorskom kráľovstve.
Hlavným sídlom manželov sa stal Šintavský hrad a tu sa im postupne narodili synovia Stanislav, Adam, Michal a dcéra Eva. Podľa iného zdroja (Tony Thorne) mali až sedem detí. Zomrel 25.04.1625 v Piešťanoch. Pochovaný je v Levoči. Ešte v tom istom roku sa grófka Thurzová vydala za Juraja Pogrányiho, ktorý zomrel r. 1629.
Anna Rosina Listhiusová, grófka Thurzová, opovrhovaná širokým okolím dožila svoj život v izolácii na Śintavskom hrade pod kuratelou Mikuláša Esterházyho. Zomrela v zabudnutí r. 1643.