#

Navigácia

Výber jazyka

  • sk
  • en
Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Púť do Marianky poteší srdce a posilní ducha

Typ: ostatné
Púť do Marianky poteší srdce a posilní ducha Jeseň má svoje čaro, či už je slnečná a farebná, alebo sychravá. Ale však účastníkom tohtoročnej púte do Marianky dňa 30. októbra bolo dopriate krásne slnečné jesenné počasie, ktoré ešte viac znásobilo zážitok z priam rozprávkového miesta.

Atmosféra mariánskeho údolia nadchne každého, či je už veriaci, alebo neveriaci. Sakrálne stavby, sochy, obrazy sú naším vzácnym kultúrnym dedičstvom. Pozornosti žiadneho návštevníka neujde Kaplnka Zázračnej alebo Svätej studne, ktorá bola postavená v r. 1696 kniežaťom Pavlom Esterházim, uhorským palatínom, a krajinským personálom Jánom Maholánim, ktorý je aj so svojou rodinou zobrazený na freske nad zázračným uzdravujúcim prameňom, ktorého voda je predmetom uctievania i užívania veriacich. Kaplnka je unikátom barokového umenia, žiaľ pôvodné fresky na jej stenách boli zosekané. Maľby, ktoré sa v nej nachádzajú, pochádzajú z 18. storočia, tiež fresky na fasáde vstupného portálu sú z r. 1789. Podľa legendy sa práve nad kaplnkou zjavovala Panna Mária a na tomto mieste sa našla aj zázračná soška, ktorá je vyrezaná z hruškového dreva, vysoká je 42 cm. Mária sedí na tróne s malým Ježiškom na kolenách, na hlave Márie a Ježiška sú zlaté korunky. Mária drží v ruke jablko, symbolizujúce vykúpenie a spásu Zeme. Soška podľa zápisu pavlínskych kronikárov pochádza z r. 1030, no bezpečne ju možno datovať do 1. polovice 13. storočia, umiestnená je na hlavnom oltári v Bazilike. Z tohto obdobia pochádzajú ďalšie významné stavby v Mariánskom údolí: Bazilika Narodenia Panny Márie a kláštor Rádu sv. Pavla, prvého pútnika.

Motlitby veriacich pri 14-tich zastaveniach krížovej cesty Ježiša Krista, spev ozývajúci sa z baziliky počas nedeľnej omše i zvuky Dychovej hudby Šintavanka zanechali v účastníkoch púte do Marianky nezabudnuteľné spomienky. O rok sa pridajte k pútnikom i vy, púť zaručene nadchne každého, veď kresťanstvo je jedným zo základov našej kultúry.

                                                                                                                                                                               Slávka Dobišová

Foto 1 Terezka Markusková

Foto 2 Erik Herceg


Vytvorené: 9. 10. 2018
Posledná aktualizácia: 9. 10. 2018 9:39
Autor: Slávka Dobišová